Клоака безконтрольного споживання

Китайці люблять купувати речі.
Китайці ДУЖЕ люблять купувати речі.

Китайці люблять купувати речі

Для будь-якої людини, хоч раз бував у Китаї, це не новина. Досить у вихідні вийти на якусь головну вулицю міста, на якій розташовані величезні торгові центри, ряди магазинчиків трохи менше і просто дрібні вуличні лавчонки – і ти побачиш, наскільки китайці обожнюють ходити по магазинах і купувати, купувати, купувати.

Китай в даний момент переживає справжній бум консьюмеризма – прагнення купувати все більше і все частіше виникло в цій – офіційно соціалістичної – країні зовсім недавно, але вже досягло такого розмаху, що неможливо не здивуватися.
В даний момент більше китайців затариваются всяким потрібним і непотрібним барахлом тільки американці – та й то, думаю, не далекий той день, коли китайці в питанні нестримного приобретательства будуть попереду планети всієї.

Причини такого швидкого зміни китайського суспільства у сфері споживання – як і все, що пов’язано з різкими змінами – дуже цікаві.

По-перше, на саму здатність китайців купувати більше, звичайно, вплинуло економічний розвиток країни і наступний за ним зростання середнього класу. Сотні мільйонів бідняків за дуже короткий термін стали багатшими і вимогливіше – у них з’явився доступ до речей, про які навіть не могли мріяти їхні батьки. І як голодна людина починає їсти запропоновану йому їжу, так і китайці нового середнього класу стали купувати речі – жадібно, з захватом, безконтрольно.

Друга причина, по якій китайці з головою поринули в споживання – це пекуче бажання бути не гірше інших. Тобто ось у Хуй Суня є айфон, і у Сунь Хуя є айфон, а в мене немає, значить, я – лох. І біжить китаєць з усіх ніг в магазин, щоб ні дай бог хто не подумав, що він – біднішими і гірше всіх.
Ця причина не нова і не унікальна – вона в тій чи іншій формі впливає на бажання купувати речі всіх людей у ??світі, а не тільки китайців.
Але в Китаї все посилюється тим, що потреба бути частиною “пристойного” суспільства, або певної соціальної групи – це історично дуже важлива потреба, яка втратила своєї значущості і сьогодні. У Китаї бути гірше оточуючих – це означає “втратити обличчя”, а це один з основних страхів будь-якого поважаючого себе китайця.

Ще одна причина купівельного буму – це поширення і розвиток інтернету і телебачення.
У наш час китайці бачать по всюди все більш якісну рекламу, красивих знаменитостей, на яких рядові китайці хочуть бути схожими, а потім відкривають зручні сайти інтернет торгівлі і купують все те, що бачили в красивих рекламах і на красивих зірок кіно і телебачення.
В даному випадку все ускладнюється давньою схильністю китайців (та й азіатів в цілому) до поклоніння ідолам і тотальному звеличуванню окремих особистостей (культ особистості).

Ну і весь цей коктейль з різних причин і соціально-культурних підоснов, що штовхає китайців неспинно витрачати свої гроші, приправлений бажанням влади Китаю заохотити бум споживацтва в країні.
Навіщо це владі?
Економіка повинна рости, а це значить, гроші повинні вливатися, крутитися, використовуватися. Китай повинен стати не тільки виробляє країною, але й країною споживаючою – в цьому китайський уряд бачить можливість для подальшого розвитку і зміцнення державної економіки.

Загалом, причин, нізвергнувшего Китай в клоаку безконтрольного споживацтва, багато і вони всі різні – соціальні, економічні, культурні, політичні.
І, звичайно, всім ясно і зрозуміло, як потрібно і важливо для економічного добробуту держави підтримувати і збільшувати зростання продаються і купуються товарів і послуг.

Але як же одночасно сумно і лякаюче виявитися суботнім вечором в якому-небудь торговому центрі в звичайному китайському місті і побачити ці божевільні обличчя людей, які купують все більше речей, все менше розуміючи, навіщо їм це потрібно.

Напишіть відгук